info@superpralnia.pl
17 22 28 041
Sędziszów Młp., ul. Fabryczna 11B (obok Paged Meble)

pralnia Ropczyce

Technologia pralni
Pranie chemiczne przeznaczone jest do prania odzieży nie nadającej się do prania wodnego. Technologia zakładu opiera się na praniu wyrobów odzieżowych w niepalnych rozpuszczalnikach chlorowanych w hermetycznym, bezwylotowym agregacie piorąco - suszącym. Jest to tzw. technologia ekologiczna, gdyż nie wymaga wylotów oparów z maszyny na zewnątrz (także na zewnątrz budynku). Opary powstające w procesie suszenia są wymrażane (przez specjalne chłodziarki), a tym samym skroplone i zwrócone do zbiorników agregatu.

Proces technologiczny prania chemicznego, jest wykonywany w zakładzie pralniczym i składa się z następujących etapów:

Przyjmowanie odzieży / Detaszowanie
Po przyjęciu odzieży do prania trafia ona najpierw na stół detaszerski, gdzie poddawana jest w pierwszej kolejności odplamianiu wstępnemu. Zapierane są kołnierze, dół podszewki, obrzeża rękawów . Następnie różnymi rozpuszczalnikami usuwane są trudno schodzące lub utrwalone plamy takie, jak: smar, lakier, tłuszcz, kosmetyki, kawa, herbata itp. Po wstępnej obróbce na stole detaszerskim garderoba trafia do prania zasadniczego w agregacie chemicznym.

Pranie
Czynnikiem piorącym w agregacie jest całkowicie niepalny rozpuszczalnik o nazwie czterochloroetylen (PER). Proces czyszczenia przebiega w hermetycznie zamkniętym agregacie. Proces prania jest całkowicie zautomatyzowany. Mamy możliwość wyboru jednego z 20 programów. Pranie w rozpuszczalniku kończy się odwirowaniem, po którym zostaje uruchomiony proces suszenia, polegający na zamkniętym obiegu ciepłego powietrza z wykropleniem odparowanego rozpuszczalnika oraz proces suszenia. Wysuszona odzież poddawana jest procesowi. Całkowity proces prania i suszenia trwa od 40 do 50 min. Agregat chemiczny wyposażony jest w trzy zbiorniki. Zamknięty obieg rozpuszczalnika sprawia, że proces prania jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska, gdyż nie zanieczyszcza powietrza. Do kanalizacji natomiast rozpuszczalnik nie jest w ogóle odprowadzany, a jedynie czysta woda biorąca udział tylko i wyłącznie w procesie chłodzenia agregatu. Zanieczyszczenia stałe osadzane na filtrach i w destylatorze usuwane są do specjalnego pojemnika oraz oddawane firmie zajmującej się utylizacją odpadów chemicznych.

Proces wykańczania
Wyprana i wysuszona odzież poddawana jest procesowi wykańczania. Tak wyposażony stół do prasowania pozwala w pełni nadać poprzednią estetyczną formę odzieży ku satysfakcji klienta.

Pakowanie
Po zakończeniu procesu prania i prasowania każda sztuka odzieży wisi na własnym wieszaku; spodnie na odpowiedniej podkładce a spódnica zapięta specjalnymi zapinkami. Przy pomocy pakowarki ręcznej lub pneumatycznej garderoba zostaje indywidualnie zapakowana w folię, a następnie umieszczona na magazynku obrotowym.